X
تبلیغات
رایتل

زیتون

والتین و الزیتون(تقدیم به حبیبه ویاسمن)
پنج‌شنبه 23 آذر‌ماه سال 1391

مقابله با خونریزی داخلی با فوم جادویی

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۰

محققان آژانس پروژه‌های تحقیقات دفاعی پیشرفته (DARPA) در حال کار بر روی فومی هستند که با تزریق بداخل محل زخم می‌تواند از خونریزی داخل شکمی جلوگیری کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فوم پلیمری پلی اورتان توسط محققان شرکت «آرسنال مدیکال» وابسته به آژانس پروژه‌های تحقیقات دفاعی پیشرفته آمریکا (DARPA) و با هدف کنترل خونریزی داخلی بمدت یک ساعت طراحی شده است.

با استفاده از فوم ضد خونریزی، تیم درمانی فرصت کافی برای انتقال مجروح به مراکز درمانی را خواهند داشت که این دستاورد بویژه برای نجات جان مجروحان در میدان جنگ بسیار موثر است.

ساعت طلایی به 60 دقیقه نخست پس از خونریزی شکمی گفته می‌شود که عدم رساندن بموقع مجروح به مراکز درمانی می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

امکان توقف خونریزی داخل شکمی با پدهای فشرده‌سازی یا تورنیکت (شریان بند) وجود ندارد؛ اما فوم پلیمری جدید در دو فاز مایع شامل فاز پلی یول و فاز ایزوسیانات بداخل حفره شکمی تزریق می‌شود.

با ترکیب مایعات، اندازه فوم به 30 برابر حجم اولیه افزایش پیدا می‌کند که از اندام داخلی محافظت کرده و باعث توقف خونریزی می‌شود و پس از رساندن بیمار به اتاق عمل در مدت کمتر از یک دقیقه براحتی از بافت‌ها جدا می‌شود.

نتایج آزمایش فوم ضد خونریزی بر روی خوک‌ها در نشست سالانه انجمن جراحان تروما 2012 ارائه شده است که نشان می دهد، میزان نجات صدمات خونریزی کبدی با استفاده از این فوم از هشت به 72 درصد افزایش پیدا کرده است.

فاز دوم طراحی فوم ضد خونریزی با بودجه 15.5 میلیون دلاری آغاز شده و محققان امیدوارند که آزمایش بالینی این محصول را نیز بزودی شروع کنند.

«برایان هالووی» مدیر برنامه DARPA خاطرنشان می‌کند: در صورت کاربردی شدن فناوری فوم ضد خونریزی، این روش می‌تواند به توقف 50 درصد از خونریزی‌ها و نجات جان سربازان در میدان جنگ منجر شود.

نظرات (2)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
جمعه 24 آذر‌ماه سال 1391 ساعت 12:06 ق.ظ
+ هاله
ببین روی زخمم نمک میزنند
کسانی که حرف از کمک میزنند
من از بی کسی ناله سر میدهم
برایم فقط نی لبک میزنند
وچون هم صدا باسکوتم چرا
به تنهایی ام ناخونک میزنند
وبایک تلنگر به آیینه ها
بهای صداقت محک میزنند
فقط یک غزل حاصل شعر من
همین کودکم را کتک میزنند
ویا در کلاس الفبای دل
غرورم به چوب فلک میزنند
ببین سهم من عاقبت یک شکست
همیشه در آخر کلک میزنند
تلنبار فریادها در گلودریغا
که آخر کلک میزنند!!!!!!!!!!!!!!!!
امتیاز: 0 0
جمعه 24 آذر‌ماه سال 1391 ساعت 02:35 ق.ظ
+ بهار
گاهی خدا درها و پنجره ها را قفل میکند،

زیباست که فکر کنیم.........

شاید بیرون طوفان سختی در راه است

و خداوند با این کار از ما محافظت می کند…!!!
امتیاز: 0 0