زیتون

والتین و الزیتون(تقدیم به حبیبه ویاسمن)
چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1394

قایق حامل معصومه ابتکار در هورالعظیم واژگون شدیکی از قایق‌های حامل هیات اعزامی دولت به خوزستان برای پیگیری اقدامات مقابله با گرد و غبار به ریاست معصومه ابتکار، در تالاب هورالعظیم واژگون شد که خوشبختانه در این حادثه به کسی آسیبی نرسید و حال معصومه ابتکار نیز خوب است.

 

این هیات صبح امروز پس از ورود به اهواز بلافاصله برای بازدید از کانون های شناسایی شده گرد و غبار طی ماه‌های اخیر، عازم منطقه غرب استان و سپس بازدید از هورالعظیم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، تالاب هورالعظیم به دنبال مصوبه بهمن‌ماه دولت یازدهم برای مقابله با گرد و غبار، شاهد حذف موانع ورود آب بوده و هیات اعزامی خواستار بازدید از مناطقی شد که آبگیری در آن صورت گرفته است اما یکی از قایق‌هایی که حامل ۹ نفر از اعضای هیات اعزامی بود، کمی پس از حرکت به داخل آب واژگون شد که خوشبختانه کسی آسیب ندید و همه سرنشینان از جمله معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سالم به ساحل برگشتند.

معاونین وزرای نفت، کشور، نیرو، بهداشت، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع، معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس سازمان هواشناسی در این سفر همراه هیات هستند.

 

در حال حاضر هیات به اهواز بازگشته و جلسه کمیته ملی گرد و غبار با حضور استاندار در استانداری تشکیل شده است.

 

در ادامه برنامه‌های امروز سفر یکروزه ابتکار به خوزستان، شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون، کارگروه کاهش آلودگی هوای خوزستان و نشست با اصحاب رسانه، اساتید دانشگاه‌ها، نمایندگان سمن‌ها و HSE استان خوزستان برگزار خواهد شد.

دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1394

شعار روز جهانی محیط زیست در سال جاری «۷ میلیارد رویا، یک سیاره، درست مصرف کنیم»

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به توجه ویژه و قابل تقدیر مجلس شورای اسلامی از تصویب ۴ لایحه هوای پاک، ارزیابی زیست‌محیطی، حفاظت از خاک و حفاظت از تالاب‌ها در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش ایسنا؛ معصومه ابتکار روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت دومین هفته محیط زیست و دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست که با حضور حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پارک پردیسان تهران برگزار شد، گفت:

شعار روز جهانی محیط زیست در سال جاری «۷ میلیارد رویا، یک سیاره، درست مصرف کنیم» امروز بچه‌های ما در سراسر دنیا آرزو دارند در محیط‌های سالم زندگی کنند. در محیط‌های سالم درس بخوانند و از آزادی برخوردار باشند. امروز بچه‌های ما آرزو دارند که در آینده شغل مناسب و شرافتمندانه‌ای داشته باشند. متاسفانه روندی که در دنیا سپری کرده‌ایم، این نکته را نشان می‌دهد که مسائل محیط زیستی امروز دغدغه همه دنیاست و دنیا کشش زیاده‌خواهی‌های عده خاصی را ندارد. کار به جایی رسیده که دنیا امروز ۶ ماه عقب است.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: امروز برداشت از منابع زمین طوری انجام شده است که برای هر یک سال دنیا به یک سال و نیم زمان نیاز دارد که خود را بازسازی کند و این نشان می‌دهد که بیش از توان زمین از آن برداشت می‌کنیم. بی‌تردید کشور ما نیز مستثنی از این مساله نیست و روندی که در گذشته داشته‌ایم به ویژه در چند دهه اخیر نشان می‌دهد که از الگوی مصرف درستی برخوردار نیست.

پایان سال جمع‌بندی مذاکرات تغییرات آب و هوایی

ابتکاربا اشاره به اجرایی شدن اهداف طرح توسعه هزاره در سال جاری گفت: امسال قطعا برای محیط زیست سال بسیار مهمی است به طوری که در پایان سال نیز مذاکرات تغییرات آب و هوایی به جمع‌بندی خواهد رسید. مساله‌ای که در کشاورزی و مسائل مختلف کشورمان تاثیرگذار است برهمین اساس مذاکرات تغییرات آب و هوایی برای کشورمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی در تشریح اقدامات دولت یازدهم در حوزه محیط زیست با اشاره به تدوین برنامه محیط زیست و توسعه پایدار گفت: امروز ارتقاء حکمرانی محیط زیست را در تمامی مباحث توسعه‌ای دولت شاهد هستیم. خوشبختانه توجه به مساله محیط زیست در همه دستگاه‌های دولتی آنطور که شایسته است افزایش پیدا کرده، بی‌تردید شرایط مطلوب نیست اما این توجه نویدبخش آینده‌ای بهتر خواهد بود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اجرایی شدن برنامه‌های ارزشمندی در حوزه محیط زیست در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در دوره ۲۱ ماهه دولت یازدهم رشد ۷۰ درصدی تشکل‌های غیردولتی را با حمایت دولت یازدهم شاهد بودیم و این اتفاق در میان وجود تمامی مشکلات رخ داده است. امروز بهبود کیفیت هوا در تمامی شاخص‌ها را شاهد هستیم. دستاوردی که در دولت یازدهم ایجاد شده و کماکان شاهد بهبود کیفیت هوا در شهرهای بزرگ ایران اسلامی هستیم.

 

ابتکار با اشاره به مساله گرد و غبار و تشدید آن در کشور گفت: دولت یازدهم برنامه‌های موثری برای کنترل این پدیده در دستور کار قرار داده است؛ اما بی‌تردید کار بزرگی است و نمی‌توان در مورد آن وعده‌های متعدد داد. در حال حاضر ۳۵۰ هکتار کانون گرد و غبار در استان خوزستان وجود دارد که باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق با پدیده گرد و غبار مقابله کرد.

وی به توجه دولت یازدهم به تالاب‌ها اشاره کرد و افزود: تالاب هورالعظیم که به دلیل برخی فعالیت‌ها آب در آن جاری نبود، امروز آب به روی این تالاب بازگشایی شده و بخش‌های عظیمی از این تالاب آب‌گیری شده، در حال حاضر هامون ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب دارد که امیدواریم این روند آب‌گیری در این تالاب ادامه داشته باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به توجه رییس جمهوری به رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در سفرهای استانی احیای رودخانه‌های کشور در دستور کار قرار گرفت. امروز در خراسان و اصفهان زاینده‌رود و تالاب گاوخونی احیا شده‌اند و در این رودخانه آب جاری است. البته باید در این عرصه اقدامات را به صورت مستمر پیگیری کنیم. توجه به رودخانه کارون و بهبود کیفیت آن و همچنین احیای گوهررود در استان گیلان که از رودخانه‌های آلوده و مهم استان بود از اقداماتی است که دولت یازدهم در حوزه محیط زیست انجام داده است.

ابتکار با اشاره به حضور محیط‌بانان در این جلسه گفت: حفاظت از ۱۱ درصد از بکرترین عرصه‌های محیط زیستی ایران برعهده این افراد دلسوز محیط زیست قرار دارد که خوشبختانه با توجه ویژه‌ای که در دولت یازدهم به محیط‌بانان شد، ۳۰۰۰ امتیاز سختی کار به این افراد تعلق گرفت که قطعا نقش مهمی در ارتقاء شغلی آنها خواهد داشت.

دوشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1394

دولت یازدهم دولت محیط زیست است

به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در آیین دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست گفت: دولت یازدهم دولت محیط زیست است و اولین مصوبه این دولت برنامه احیای دریاچه ارومیه بود.

وی بر لزوم اعتدال در بهره برداری از طیبیعت تاکید کرد و گفت: بی تردید بهره برداری ناصحیح و حساب نشده از طبیعت ما را دچار مخاطره خواهد کرد. اگر به محیط زیست توجه نشود توسعه ناپایدار خواهد بود. امروز حفظ آب باد و هوا جزو موارد مهم امر به معروف است.

رییس جمهوری افزود: این طبیعت و جهان به گونه ای آفریده شده است تا ما از آن بهره برداری صحیح و درست داشته باشیم. یکی از زمینه های مهم رعایت اعتدال همین جاست . اگر افراط و زیاده روی کردیم ؛ اگر حد میانه را مراعات نکردیم ناموفق خواهیم بود.هم در بقای محیط زیست و هم برای متنعم شدن انسان های امروز و بویژه فردا، ما در برابر فرزندان و نسل های آینده مسوول هستیم.

در میان همه حوادثی که رخ داده است دو حادثه مهم بی تردید در محیط زیست بسیار تاثیر گذار بوده است. حادثه اول کثرت جمعیت انسانی است. تعداد ابنای بشر بر روی زمین روز به روز در حال افزایش است. این جمعیت زیاد نیاز به فضایی دارد که در آن زندگی کند، از آب استفاده کند، مواد غذایی مورد نیاز ابنا بشر است که باید فراهم شود.

رییس جمهوری با یادآوری این نکته که ما در برابر فرزندان و نسل های آینده نیز مسوول هستیم، گفت: در میان حوادثی که رخ داده دو موضوع افزایش جمعیت و ورود ابزار جدید در زندگی بشر بر محیط زیست بسیار تاثیرگذار بوده است بنابراین بار بر دوش طبیعت همواره در حال اضافه شدن است.ما ابزار جدیدی را برای زندگی راحت تر استفاده کردیم اما کمتر اندیشیدیم این ابزار جدید بر محیط ما اثر مفید یا مضر دارد.

رییس جمهوری اظهار داشت: ما برای زندگی ناچار به ساخت بلندمرتبه ها و آپارتمان ها هستیم این در حالی است که در گذشته همه چیز از طبیعت بود. به عنوان مثال مرکبی که سوار می شدیم پس از مردن دفع و به زمین بازمی گشت، خانه نیز این گونه بود چرا که از خشت، گل و چوب ساخته می شد و وقتی در چنین خانه زندگی می کردیم با طبیعت سازگاری داشت و پس از تخریب هم تبدیل به خاک می شد اما امروز خانه ها از آهن، سیمان و میلگرد است.

رییس جمهوری ادامه داد: ما نیاز به تدبیر و برنامه ریزی درست داریم، تدبیر به معنای دیدن پایان کار و نهایت امر. اگر با تدبیر به آینده نگاه نکنیم حتما دچار مشکل می شویم.

وی با اشاره به سنت ها و قوانین الهی گفت: بهره برداری ناصحیح و عدم دقت بر روی قانون طبیعت مشکلاتی به وجود می آورد. طبیعت قانونی دارد که نمی توان آن را برهم زد و به طور حتم جنگیدن با قوانین مسلم طبیعی در جهان منجر به شکست می شود چرا که آن قانون، قانون خداست و ما قادر به مبارزه با آن نیستیم.

 

روحانی تصریح کرد: سنت ها و قوانین الهی دایمی است. ما باید به قانون خدا احترام بگذاریم و البته قوانین الهی تنها عبادی نیستند بلکه طبیعت هم قانون دارد و باید به آن احترام گذاشت.

وی حفظ آب، خاک و هوا را جزو موارد مهم امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: معروف، شایسته ها و منکر، زشتی ها هستند. کسی که زمین، هوا و آب را آلوده می کند کار منکر انجام می دهد که حرام است.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در واقع جای نهی از منکر همین محیط زیست است، کسی که برای استراحت کنار رودخانه می رود زباله اش را رها کرده و روی آب می ریزد کار زشتی انجام می دهد.

روحانی با بیان این که تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر به دلیل این است که کار زشت از زشتی نیفتد ادامه داد: اگر فردی رها کردن زباله را زشت نداند منکر را منکر نمی داند یا گاهی منکر را معروف می داند.

وی تصریح کرد: ما باید نسبت به طبیعت احساس وظیفه دینی، شرعی، اجتماعی، ملی و انسانی داشته باشیم باید همه دست به دست هم دهیم زیرا دولت نه تنها در زمینه محیط زیست بلکه در سایر امور نیز به تنهایی موفق نخواهد بود.

رییس جمهوری با یادآوری این نکته که در این زمینه برخی از وظایف برعهده دولت است گفت: وظیفه ما این است که برنامه ریزی کنیم، بنزین و گازوییل سالم در اختیار مردم قرار دهیم و بتوانیم آلودگی را به حداقل برسانیم. این وظیفه ما است و در این کار دولت قدم های خوبی برداشته است.

وی توضیح داد: دولت بنزین پتروشیمی را کنار گذاشت، بنزین یورو ۴ را به ویژه در کلان شهرها در اختیار مردم قرار داد و در زمینه استاندارد خودروها سخت گیری کرد که ما آثار آن را مشاهده کردیم.

روحانی ادامه داد: البته این یک گام موثر بود که باید آن را ادامه دهیم تا وقتی سوختی در اختیار مردم قرار می گیرد، خودرویی ساخته می شود هر دو استاندارد باشد راننده ، مسوول معاینه فنی و همه و همه به وظیفه خود عمل کنیم کار خوبی انجام خواهد شد.

رییس جمهوری با اشاره به اسقاط ۲۵۰ هزار خودرو فرسوده گفت: متاسفانه سال های قبل به این موضوع بی توجهی می شد.

روحانی به تصمیم و اقدامات دولت در زمینه منابع مشترک گازی و نفتی با کشورهای همسایه هم اشاره کرد و گفت: این کار شروع شد و الحمدلله قدم های بسیاری خوبی برداشته شد. در سال جاری هم گام های خوبی برداشته خواهد شد تا بتوانیم گاز بیشتری تولید کنیم.

وی با اشاره به کاهش آلودگی مراکز صنعتی ناشی از مصرف سوخت گفت: در سال گذشته ۳۸ درصد مصرف مازوت کاهش پیدا کرد و گاز جایگزین آن شد که مسلما آلودگی کاهش می یابد.

روحانی ادامه داد: در زمینه رودخانه ها و تالاب ها هم قدم های خوبی برداشته شد و خوشحالیم که نخستین جلسه و مصوبه دولت راجع به دریاچه ارومیه بود.

این دولت، دولت محیط زیست است

رییس دولت تدیبر و امید با تاکید بر این نکته که این دولت، دولت محیط زیست است توضیح داد: اگر به محیط زیست توجه نشود توسعه پایدار، صنعت، فناوری و سلامتی انسان نمی تواند ادامه یابد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه زمان زیادی نیاز است تا بتوانیم تخریب های گذشته را جبران کنیم اظهار داشت: مگر می توان زاینده رود را رها کرد و مگر می توان رودخانه ها، تالاب ها ، دریاچه ها و هامون ها را به حال خود گذاشت. رها کردن این مسائل به سلامت و نشاط ما آسیب می زند.

رییس جمهوری با تاکید بر این نکته که بهشت آخرت وصل به بهشت دنیایی است افزود: به یک معنا می توان گفت اگر کسی دنیای خودش را جهنم کرد باید در آخرت هم منتظر جهنم باشد و بالعکس. این بهشت و جهنم مربوط به اخلاق و رفتار ما با طبعیت، انسانها و خودمان است.

وی ادامه داد: مگر می توان جنگل ها را نابود کنیم سپس در انتظار هوای سالم باشیم. ما باید طبیعت را برای بارش آسمانی و رحمت خداوند آماده کنیم.

روحانی یادآور شد: بسیاری از روایات ما می گوید که اغلب حوادث تلخ به خاطر گناه است ، برخی گیر افتاده اند که این حوادث طبیعی چطور به گناه ارتباط پیدا می کند، معنای آن را وسعت دهید، صدها گناه وجود دارد که یکی از آن ها گناه و ظلم به طبیعت است.

به گفته وی ما باید به هرکار غلط، زشت و منکر توجه کنیم چرا که آثار آن در زندگی ما نمود پیدا می کند.

رییس قوه مجریه ادامه داد: همانگونه که نسبت به عمل ناصالح توبه می کنیم باید نسبت به ظلم به طبیعت هم توبه کنیم که شامل بازگشت از ظلم به طبیعت، توبه، عمل صالح و جبران است. ما اگر می خواهیم مسائل را حل کنیم در همه بخش ها نیاز به سرمایه و فناوری داریم از جمله سرمایه معنوی، مادی، انسانی و فیزیکی.

وی تصریح کرد: همانگونه که صنعت محیط زیست ما را خراب کرد باید فناوری آن را اصلاح کند و باید انواع آلودگی را با فناوری حل کنیم.

روحانی با تاکید بر استفاده معقول و متعادل از طبیعت و بهره برداری از فناوری و سرمایه در حوزه محیط زیست؛ به مشکلات ناشی از فاضلاب شهری و زباله ها نیز اشاره کرد و گفت:باید زباله ها را به ویژه در شهرهای مرطوب و ساحلی تبدیل به برق کنیم که البته این کار آغاز شده اما باید گام های بلندتری برداریم.

روحانی گفت: اکنون باید برای رفع مشکلات قدم به قدم پیش رفت که این کار به معنای آن نیست که در برابر حرف ناحق دیگران تسلیم شویم بلکه باید در برابر مشکل حرکت و تلاش کنیم و قدم جلو بگذاریم. مهم نیست این که دیگران چه می گویند؛ این گونه سخنان در دنیا بسیار زیاد است. باید به خدا اتکا داشته باشیم. وظیفه ملی و دینی را مدنظر قرار دهیم تا نصرت خدا شامل حال ما شود و مسایل حل گردد.

 

روحانی تاکید کرد: بنابراین این نکته را فراموش نکنیم که امروز به سرمایه گذاری ، فناوری ، فرهنگ و حضور همگان نیاز داریم. تشکل های مردم نهاد ، آموزش و پرورش و رسانه ها به ویژه رسانه ملی باید نقش مهمی در مساله محیط زیست ایفا کنند.

وی محیط زیست را مساله بسیار مهم کشور دانست و گفت: ما نیاز به تلاش همگانی در این زمینه داریم و گاهی همکاری با کشورهای همسایه و گاهی نیز کل جهان نیاز است. انشاءالله راه حفاظت از محیط زیست ، احیای منابع طبیعی و حفظ آن و همچنین گونه های مختلف گیاهی و جانوران در سراسر کشور را ادامه می دهیم. این دولت تصمیم روز اول را که حفاظت از محیط زیست بود و شورای عالی محیط زیست را احیا کرد ، ادامه خواهد داد.

رییس جمهوری ضمن قدردانی از محیط بانان که کار بسیار بزرگی انجام می دهند، گفت: کار شما ملی و برای کل ملت ایران و حفظ زندگی و سلامت مردم است.

روحانی در پایان، محیط زیست را تنها زینت و فضیلت ندانست بلکه آن را ضرورت خواند.

شنبه 16 خرداد‌ماه سال 1394

زنده یاد معتمدی، پزشک و دانشجوی دوره دکتری بهداشت ارتقای سلامت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران بود


به گزارش ایسنا، مراسم تشییع پیکر مرحوم دکتر امیر معتمدی، عضو فقید هیات علمی جهاد دانشگاهی و معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۶ خردادماه از مقابل مسجد دانشگاه تهران آغاز شد.

جهاد دانشگاهی، جمعیت هلال احمر و دانشگاهیان روز دوشنبه، ۱۸ خردادماه از ساعت ۱۱ تا ۱۳ طی مراسمی در مسجد دانشگاه تهران یاد و خاطره زنده یاد دکتر معتمدی را گرامی می‌دارند.

مجلس ترحیمی نیز از سوی خانواده آن مرحوم روز یکشنبه ۱۷ خردادماه از ساعت ۱۸ لغایت ۱۹ و ۳۰ دقیقه در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.

پنج شنبه ۲۱ خردادماه نیز مراسم ترحیم دیگری از ساعت ۱۱ تا ۱۲:۳۰ در مسجد امام خمینی (ره) بروجرد برگزار می شود.

به گزارش کلمه، امیر معتمدی فرزند شهید مهندس غلامعلی معتمدی از اعضای کابینه شهید رجایی و شهدای هفتم تیر وفرزند اشرف بروجردی نوه امام خمینی ومعاون اجتماعی وزارت کشور در دولت اصلاحات بود که به علت سکته قلبی درگذشت.

او در حال حاضر معاون آموزش و پژوهش سازمان جوانان جمعیت هلال احمر را بر عهده داشت و برای شرکت درکنگره جهانی صلیب سرخ در کشور ایتالیا به سر می برد، پس از شرکت در کنگره، در وقت نماز به نماز می ایستد و در حالی که در سجده به سر می برد دعوت حق را لبیک گفت.

زنده یاد معتمدی، پزشک و دانشجوی دوره دکتری بهداشت ارتقای سلامت دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران بود که پیش از این در سمتهایی چون معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، مدیر ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران و مدیر روابط عمومی پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی خدمت کرده بود.

سابقه موضوع :


http://zatun.blogsky.com/1394/02/31/post-1097/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B4%DA%A9%D8%B1%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%B3%D9%85-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%82%D8%AA%D9%84-%D8%B9%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF