زیتون

والتین و الزیتون(تقدیم به حبیبه ویاسمن)
سه‌شنبه 27 آبان‌ماه سال 1393

هشدار وزیربهداشت درمورد اپیدمی شدن سرطان


پرفسور غلامحسین خورسندخرمشهری :سرطان یک حرکت مثبت وخوب بدن است که با پرهیز از پخته خوری درمان می شود
شیوع سرطان را جدی بگیریم 

سید حسن هاشمی*

سرطان یک واقعیت تلخ است و علی‌رغم این‌ که میـــزان ابتلای هموطنان عزیزمان به این بیماری در مقـایســه بـا کشــورهـای اروپـایـی ۵ برابر کمتــر اســت، اما روندی رو به رشــــد دارد چنــان کـه وضعیت فعلـی مــا در این خصــوص مشــابه چنـد دهـه قبل آنهـا اســت و بایـد این موضـوع را جدی بگیریم.

اگر من و همکارانم در وزارت بهداشــت طی یک ســال گذشته در عرصه امنیت غذا، آلودگی هوا و کم تحرکی حساسیت به خرج داده و بر رفع مشکلاتی از این دست تاکید داشتیم، دلیل عمده‌اش آینده نگری و داشتن دورنمایی از وضعیت سرطان در کشور بود. با همان استدلال ما این راه را ادامه می‌دهیم هر چند گاهی نیز مورد بی مهری‌هایی قرار گرفته و می‌گیریم.

بر این باورم که رسانه‌ها خیلی جدی‌تر باید به میدان بیایند تا مردم بدانند سرطان بیماری‌ای نیست که فی‌البداهه ایجاد شود و گاهی سال‌ها طول می‌کشد که خودش را نشان دهد. پس باید تدابیری اتخاذ شود که بر اساس آن‌ها بتوانیم روند رو به رشد این بیماری را کنترل کنیم. انجام معاینات سالیانه می‌تواند تضمینی برای تشخیص به موقع و کنترل این بیماری کشنده باشد.

تلاش ما هم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و جلوگیری از افزایش شیوع آن در سالهای آینده است. مشکل فعلی اما عدم توجه مردم به توصیه‌های وزارت بهداشت است. مردم باید بیش از پیش توانمند شده و یاد بگیرند که چگونه مراقب خود باشند تا به سرطان مبتلا نشوند و از همه مهم‌تر این‌که باید به سویی برویم که مردم این توصیه‌ها را جدی بگیرند.

در کمیته ملی سرطان هم البته تصمیمات خوبی گرفته شده، به‌طور مثال می‌توان به توزیع دارو صرفاً در مراکز ویژه بیمارستانی اشاره کرد. این روند، علاوه بر تقویت عرصه نظارت و مصرف، هزینه داروهای گران قیمت و خاص سرطان را به‌خصوص برای اقشار آسیب‌پذیر کنترل می‌کند.

مهم‌ترین علت افزایش ابتلا به سرطان، تغییر اجتناب ناپذیر هرم سنی جمعیت است. پس ما باید تدابیری اتخاذ کنیم که بتوانیم حداقل سرعت ابتلا به این بیماری را کاهش دهیم. برای پیشگیری از سرطان، یکی از راهکارهای مهم و ضروری، تعامل و هم‌افزایی بین بخشی در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، آب و هوا و شورای عالی سلامت و امنیت غذا است؛ همچنین ما وظیفه داریم اقدامات خود در این حوزه را چنان که باید سامان دهیم؛ چه در حوزه پژوهش و چه پیشگیری و درمان، تا به یاری خدا در آینده جمعیت سالم و توانمند بیشتری داشته باشیم.

*وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

منبع: وب سایت شخص

نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
چهارشنبه 28 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 11:15 ق.ظ
+ محجوبه
یا کریم
سلام بر شما
ممنون از کوک مهرتان
هر دو پست اخیر جالب و قابل تامل بود . ان شاء الله خدا کمک کند و بتوانیم بیش از پیش مخالف موج اجتماعی فرهنگی تغذیه سابق، حرکت کنیم .

رستگار باشید
اللهم عجل لولیک الفرج
امتیاز: 0 0