زیتون

والتین و الزیتون(تقدیم به حبیبه ویاسمن)
جمعه 7 تیر‌ماه سال 1392

مستحب است رو به قبله به پهلو راست بخوابیم صورت رو به قبله باشد

دمرخوابیدن

دمرخوابیدن چه هنگامی که دست ها بالا باشند چه هنگامی که دست ها پایین قرار گرفته باشند و یا بالش کوچک باشه یا بزرگ و یا اصلا بالشی نباشد باعث ایجاد مشکل خواهد شد. به طوری که گفته میشود یک سوم مشکلاتی که برای کمر پیش می آید مربوط به دمر خوابیدن است. این حالت باعث میشود تا ماهیچه های شما طوری قرار بگیرند که قادر به استراحت کردن نباشند و مفاصل شما تحت کشش قرار میگیرند و نمی توانند در هنگامی که به خواب رفته اید خودشان را آزاد قرار دهند و این در نهایت منجر به احساس خستگی در صبح میشود و انرژی زیادی را در حین خواب شب از دست خواهید داد.
طرز نادرست خواب - خوابیدن به دمر
طرز نادرست خواب – خوابیدن به دمر

طاق باز خوابیدن

طاقباز خوابیدن (شکم و سینه رو به بالا ) هنگامی که دست های شما زیر سرتان قرار دارد ( یعنی هنگامی که بازو بالاتر از کتف قرار میگیرد ) هم یکی دیگر از نحوه های نادرست خوابیدن است. این حالت خواب باعث میشود عضلات کتف و گردن شما تحت کشش قرار بگیرند و هنگامی که بیدار شوید در نواحی گردن و کتف احساس درد و کوفتگی خواهید کرد.
طرز ناصحیح خوابیدن طاقباز - خوابیدن به پشت
طرز ناصحیح خوابیدن به پشت 
زیتون:حالت فوق بعدازغذا بشرطی که پای چپ روی پای راست باشد بمدت 5تا10دقیقه صحیح است وشکم صاف میشود

خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو در وضعیتی که پای بالایی خم شده و با یک پیچش کمر به روی زمین قرار گرفته است. این وضعیت عضلات و مفاصل پشت و گردن شما را تحت استرس و کشش قرار داده و در دراز مدت باعث ایجاد بد فرمی و ناراحتی در این نواحی میشود.
طرز نادرست خوابیدن به پهلو
طرز نادرست خوابیدن به پهلو
تا اینجا عمده ترین حالت های خوابیدن را ذکر کردیم و شیوه های اشتباه را با هم دیدیم، سوالی که مطرح است این است که نحوه ی صحیح خوابیدن چیست؟ چطور حالات ذکر شده در بالا را تصحیح کنیم؟ با خواندن ادامه ی مطلب به این سوال ها پاسخ خواهیم داد.
بهتر است ابتدا تصمیم بگیرید که چطور راحت تر میخوابید؟ در کدام حالت؟ طاق باز و یا به پهلو ؟ و بر طبق آن الگوی خواب خود را اصلاح کنید.

حالت های خوابیدن درست

خوابیدن به پهلو

برای اینکه عضلات گردن و پشت خودتان رو از فشار آزاد کنید و خواب راحتی داشته باشید بهتر است یاد بگیرید وقتی که به پهلو خوابیده اید پایی را که پایین قرار دارد درون سینه خم کنید و پای دیگر را که بالا قرار گرفته است صاف بگذارید و یا هر دو پا را خم کنید. در این حالت بازو / دست بالایی باید بر روی ران پایی که خم شده قرار داشته باشد و دستی که پایین قرار گرفته است باید بازوی دست بالایی را بگیرد! همچنین میتوانید بالش کوچکی را در آغوش بگیرید. برای درک بهتر به تصاویر زیر دقت کنید:
طرز صحیح خوابیدن به پهلو
طرز صحیح خوابیدن به پهلو – حالت اول
طرز صحیح خوابیدن به پهلو
طرز صحیح خوابیدن به پهلو – حالت دوم
طرز صحیح
 خوابیدن به پهلو
طرز صحیح خوابیدن به پهلو – حالت سوم
این حالات از پیچش و گرفتگی عضلات پشت شما جلوگیری می کنند و همتراز بودن گردن و بالش باعث ایجاد همگونی و فشار متناسب در عضلات گردن شده و به این ترتیب بدن شما بدون تحمل هیچ فشار اضافی و در حالت استراحت کامل به خواب خواهد رفت. کار سختی نیست! می تونید یکبار امتحان کنید و تفاوت را احساس کنید.

طاقباز خوابیدن

خوابیدن به پشت یا همون طاقباز خوابیدن گزینه ی بعدی برای خوابیدن درست است به شرطی که بالش فشاری به گردن شما وارد نکند و دست های شما به صورت موازی با بدنتان و رو به پایین قرار گرفته باشد. به یاد داشته باشید خوابیدن به این روش هنگامی که یکی از دستها بر روی سر قرار گرفته باشد ماهیچه های بزرگ پشت و گردن را تحت کشش و آزار قرار میدهد.
طرز صحیح خوابیدن
 به پشت - طاقباز
طرز صحیح خوابیدن به پشت – شکل ۱
طرز صحیح خوابیدن به پشت - طاقباز
طرز صحیح خوابیدن به پشت – شکل ۲
ما در این مقاله حالات عمده و پر طرفدار خوابیدن را بررسی کردیم ولی بهتر است در صورتی که شما حالت دیگری برای خوابیدن سراغ دارید نحوه ی صحیح آن را فرا بگیرید و خود را ملزم به رعایت آن عادت کنید.
یادآوری میکنیم این کار با تمرین قابل دستیابی است و اصلاح نحوه ی خوابیدن باعث راحتی و استراحت کامل ماهیچه های شما و ذخیره انرژی بیشتر برای صبح روز بعد خواهد شد و این باعث میشود روز هایی که پیش رو دارید را با شادابی بیشتری آغاز کنید.
نظرات (7)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
شنبه 8 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 05:37 ب.ظ
+ محجوبه
یا شکور
سلام بر شما
پست مفیدی بود خیلی !
اما حالت نادرست سوم در ابتدای خوابیدن بسیار لذت بخش است هر چند بعدش حالتتو مسلما باید عوض کنی دیگه
این پست متنوع بود و چسبید .
شاد باشید
اللهم عجل لولیک الفرج
امتیاز: 0 0
شنبه 8 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 07:09 ب.ظ
+ مامان ساتیار
سلام، وقت بخیر.امیدوارم که حالتون خوب باشه.
ساتیار در جشنواره ی تابستانی نی نی وبلاگ شرکت کرده...خوشحالمون می کنید اگه بهش رای بدین و با یک پیامک، عدد 103(صد و سه) را به شماره ی 20008080200 (دوهزار هشتاد هشتاد دویست) ارسال کنید.
از لطف شما ممنونیم – شاد و سلامت باشید.
http://satyarjun.niniweblog.com
امتیاز: 0 1
دوشنبه 10 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 10:10 ق.ظ
+ سمانه
من درست میخوابم
امتیاز: 1 0
دوشنبه 10 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 01:14 ب.ظ
+ یاسمین
خیلی عالی بود ممنون
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 12:21 ب.ظ
+ قطره های آبی
خیلی جالب بود.
البته من به پهلو خوابیدن عادت دارم اما تا بحال به اون شکل که بالش بغل کنم نبوده.
باید تمرین کنم
امتیاز: 1 0
دوشنبه 12 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 11:43 ب.ظ
+ مهدی
ممنون
عالی بود.
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 23 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 05:15 ب.ظ
+ امیر
امتیاز: 0 0