X
تبلیغات
رایتل

زیتون

والتین و الزیتون(تقدیم به حبیبه ویاسمن)
دوشنبه 29 آبان‌ماه سال 1391

ماساژدرکاهش مدت زمان گریه شیرخوارن مبتلا به کولیک نقش موثری دارد

نتایج یک پژوهش نشان داد که ماساژ به عنوان راهکاری مناسب در کاهش علایم کولیک شیرخوار موثر است و باعث ایجاد ارتباط بهتر مادر و شیرخوار و آرامش آن ها می شود.

به گزارش ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، کولیک دوران شیرخوارگی یک سندرم رفتاری است که به صورت گریه‎های شدید و بدون علت در شیرخواران سالم زیر سه ماه دیده می‎شود، در همین راستا مطالعه‌ای با هدف مقایسه تاثیر ماساژ و تکان دادن شیرخوار بر دفعات و مدت زمان گریه شیرخواران کولیکی توسط فاطمه ناهیدی دانشجوی دکتری آموزش بهداشت، گروه مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد.

مطالعه حاضر به روش کارآزمایی بالینی بر روی 100 شیرخوار 1 تا 12 هفته که به علت کوکیک دوران شیرخوارگی به بیمارستان مراجعه کرده بودند، انجام شد. نمونه‎ها به روش تصادفی به دو گروه ماساژ و تکان تقسیم شدند. در گروه ماساژ از مادران خواسته شد در مدت یک هفته، سه بار در روز شیرخوار خود را ماساژ دهند. در گروه تکان از مادران خواسته شد طی یک هفته در هر روز طی علایم کولیک شیرخوار را تکان دهند اطلاعات مورد نیاز در یک چک لیست توسط مادر ثبت ‎شد و داده‎ها توسط نرم افزار SPSS تحلیل شد.

یافته‎ها حاکی از آن بود که دفعات و مدت زمان گریه شیرخوار در گروه ماساژ به ترتیب در اولین روز 8.34 دفعه و 4.12 ساعت و در آخرین روز مداخله 4.26 دفعه و 1.32ساعت در شبانه روز بود. این مقدار در گروه تکان به ترتیب در اولین روز 7.50 و 2.42 و در آخرین روز 6.94 دفعه و 2.14 ساعت در شبانه روز رسید. میانگین دفعات و مدت زمان گریه شیرخوار در گروه ماساژ به صورت معنی‎داری بیشتر از گروه تکان بود.

نتایج بدست آمده از این بررسی نشان داد که ماساژ می‎تواند باعث کاهش علایم کولیک شیرخوار شده و در ایجاد ارتباط بهتر مادر و شیرخوار و آرامش مادر و شیرخوار موثر باشد.

مشروح این پژوهش در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک به چاپ رسیده است.

نظرات (2)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
دوشنبه 29 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 03:16 ب.ظ
+ فاطمه
امتیاز: 0 0
دوشنبه 29 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 04:32 ب.ظ
+ زهرا
سلام

ممنونم از حضورتون

موفق باشین

التماس دعا

یاحسین
امتیاز: 0 0