زیتون

والتین و الزیتون(تقدیم به حبیبه ویاسمن)
دوشنبه 15 آبان‌ماه سال 1391

نتایج تحقیقات دانشمندان بر روی مغز شادترین انسان جهان

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ getty-706.jpg

دانشمندان دانشگاه ویسکونسین در پژوهش جدید خود به معرفی یک دانشمند ژنتیک فرانسوی پرداخته‌اند که عنوان شادترین مرد جهان را بر دوش می‌کشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متیو ریکارد 66 ساله که 40 سال پیش به زندگی روشنفکری پاریسی پشت کرده و در هند به مطالعه بودائیسم پرداخته بود، اکنون یکی از نزدیکان دالایی لاما است ؛اما این موضوع صرفا برای دانشمندان جالب نبوده است.

بخش مورد توجه در خصوص این راهب، بیش از اندازه بزرگ بودن بخش «لذت» در مغز وی است.

در این مطالعه 256 حسگر بر روی مغز ریکارد متصل شده و اسکنها نشان داد که در زمان مراقبه، مغز وی یک سطح از امواج گاما را که با هوشیاری، دقت، یادگیری و حافظه مرتبط بوده از خود منتشر می‌کند که پیش از این دیده نشده بود.

این اسکن‌ها همچنین از فعالیت‌های دیگر در قشر چپ جلو مغز ریکارد در مقایسه با همتای راست آن رونمایی کرده که نشانگر ظرفیت بالای غیرعادی برای شادی و کاهش تمایل به احساس منفی است.

تحقیقات در مورد این پدیده موسوم به «انعطاف عصبی» در ابتدای راه خود قرار داشته و ریکارد در خط مقدم این آزمایشات پیشگامانه در کنار دیگر دانشمندان برجسته جهان قرار دارد.

وی به عنوان یک راهب برجسته در معبد شچن کاتماندو زمان خود را در سال به مراقبه، پژوهشهای علمی و همراهی با دالایی لاما به عنوان مشاور خود در سفر به کشورهای فرانسوی زبان و نشست‌های علمی می‌گذراند.

ریکارد در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اظهار کرد: ما برای 12 سال بر روی تاثیرات تمرین‌های کوتاه و بلندمدت ذهنی از طریق مراقبه بر روی تمرکز، غمخواری و تعادل احساسی بررسی کردیم و با نتایج جالبی در میان افرادی که بطور طولانی 50 هزار دور مراقبه انجام داده بودند و همچنین آن دسته که به مدت سه هفته و 20 دقیقه در روز این تمرینها را داشتند، مواجه شدیم.

وی بر این باور است که این شیوه می‌تواند بر روی مغز تاثیر گذاشته و شادمانی فرد را ارتقا بخشد.  

شادترین انسان جهان با ظرفیت لذت بزرگ‌تر در مغز
نظرات (1)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
چهارشنبه 24 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 06:15 ب.ظ
+ یاسمن
میتوان باهم بود بی هراس از همه فاصله ها...
میتوان دلخوش کرد به صدای تپش ثانیه ها...
ای صمیمی ای خوب
"باشما هست دلم"
باوجود همه فاصله ها!
امتیاز: 0 0